• თურქეთში სამაშველო ღონისძიებებში ჩართულ ქართველ მაშველებს საქართველოდან კიდევ 40...
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის მეხანძრე-მაშველებს, რომლებიც თურქეთის რესპუბლიკაში მომხდარი მიწისძვრის შედეგების სალიკვიდაციო და სამაშველო ღონისძიებებში მონაწილეობენ, კიდევ 40 ქართველი მეხანძრე-მაშველი შეუერთდება.
დამატებითი ჯგუფი საქართველოდან თურქეთის რესპუბლიკაში უკვე გაემგზავრა.
მაშველები ქალაქ ადიამანში მყოფ ქართველი მაშველების იმ ჯგუფს შეუერთდებიან, რომელიც უწყვეტ რეჟიმში ახორციელებს სამაშველო ღონისძიებას და ერთი ადამიანი გადაარჩინეს.
ქართველი მაშველები თბილისის საერთაშორისო აეროპორტიდან საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსმა - თეიმურაზ მღებრიშვილმა და საქართველოში თურქეთის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა - ალი ქაან ორბაიმ გააცილეს.
სამაშველო ჯგუფები თურქეთში მიმდინარე სამაშველო ღონისძიებებში საქართველოს პრემიერ-მინისტრის - ირაკლი ღარიბაშვილის გადაწყვეტილებით ჩაერთნენ.
მაშველების ჯგუფი დაკომპლექტებულია მიწისძვრის შედეგების სალიკვიდაციო და სამაშველო ღონისძიებების განხორციელების მიმართულებით გადამზადებული მეხანძრე-მაშველებით, კინოლოგებითა და მაშველი ძაღლებით.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსი - თეიმურაზ მღებრიშვილი ქართველი მეხანძრე-მაშველების სამაშველო საქმიანობას პირადად უწევს კოორდინაციას.

• 40 more rescuers from Georgia will join the Georgian rescuers team involved in r...
40 more rescuers from Georgia will join the Georgian rescuers team involved in rescue operations in Turkey
40 Georgian firefighters will join the firefighters of the Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, who participate in the liquidation and rescue measures after the earthquake in the Republic of Turkey.
An additional group has already left from Georgia to the Republic of Turkey.
The rescuers will join the group of Georgian rescuers in the city of Adiyaman, where rescue operation is continuously underway, as a result of which one person has been saved.
The Georgian rescuers were escorted at Tbilisi International Airport by the head of the Emergency Situations Management Service - Teimuraz Mghebrishvili and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Turkey to Georgia - Ali Kaan Orbai.
The rescue teams were involved in the ongoing rescue operations in Turkey in accordance with the decision of the Prime Minister of Georgia - Irakli Garibashvili.
The group of Georgian rescuers is comprised of rescuers, cynology specialists, and rescue dogs trained for eliminating the consequences of earthquake and implementation of various rescue operations.
Teimuraz Mghebrishvili, the head of the Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs, personally coordinates the rescue activities of the Georgian firefighters.